Miasto Homs (حمص) iosn Syrii od wieków było ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa, najpierw pod rządami Bizancjum, a później, po podbojach islamskich w VII w., pod rządami muzułmanów. Wg Wikipedii, nazwa „Homs” pochodzi od syriackiego słowa ܚܡܬ, co oznacza „twierdzę”. W 2008 r. chrześcijanie stanowili ok. 30% ponad 800-tysięcznej ludności miasta; przeważnie byli to Asyryjczycy należący do Kościoła Syriacko-Prawosławnego, Maronici, a także przedstawiciele Greckiego Kościoła Antiocheńskiego, katolicy i protestanci. Obecnie, z powodu wojny domowej trwającej od 2011 r., ponad połowa chrześcijan opuściła Homs, powiedział arcybiskup Selwanos Petros Al-Nemeh w wywiadzie dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Pozostali z powodu braku bezpieczeństwa, braku pracy oraz złych warunków życia „czują się we własnym mieście jak obcy”.
Arcybiskup Al-Nemeh podkreślił, że chrześcijanie Syrii pragną pozostać w swoim kraju, lecz jest to bardzo trudne. Miasto, nazwane w 2011 r. „stolicą syryjskiej rewolucji”, kiedy to na Zachodzie entuzjastycznie wierzono w „arabską wiosnę” i przemiany demokratyczne w społeczeństwie muzułmańskim, obecnie leży w ruinie. Dzięki akcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie odbudowano ok. 2000 domów mieszkalnych, a także zapewniono chrześcijanom większe bezpieczeństwo. PKwP realizuje ok. 140 projektów pomocy chrześcijanom w Syrii na sumę 5 mln funtów.
Arcybiskup Al-Nemeh wyjaśnił, że w Syrii ma miejsce migracja dwóch typów: do jednego należą osoby, które uciekły z własnych domostw do innych regionów Syrii, gdzie oczekują na możliwość powrotu, a do drugiego należą ci, którzy wyjechali do Libanu lub do Europy. Według duchownego, powrót z Europy do Syrii będzie znacznie trudniejszy niż z Libanu. Niemniej jednak wspólnota chrześcijańska Homsu powraca do normalności: są celebrowane Msze św. w kościołach, biskupi różnych wyznań wrócili do miasta. Homs ma swoich męczenników, bo ponad 700 chrześcijan zostało zamordowanych za wyznawaną wiarę w Chrystusa.
Dziękując PKwP, arcybiskup powiedział: „Przeżyjemy zmartwychwstanie. Mamy nadzieję na pokój i szczęście, ponieważ Bóg daje nam zwycięstwo nad śmiercią. Modlimy się, by Bóg dał pokój całemu światu, byśmy mogli razem tu mieszkać w pokoju i szczęściu”.