Wyzwolono miasto Kariatain

Wojsko syryjskie ogłosiło zwycięstwo nad bojówkarzami Państwa Islamskiego w mieście Kariatain (Qaryatain), które zostało wyzwolone wczoraj 4 kwietnia 2016 r. – podaje agencja AINA.

Qaryatain należy do obszarów o znaczeniu strategicznym, a także jest miejscem zamieszkania dużej liczby chrześcijan. Po zajęciu mieasta przez ISIS w sierpniu 2015 r. zrównano z ziemią klasztor pw. św. Eliasza zbudowany w V-VI wieku. Dziesiątki chrześcijan zostało porwanych przez ISIS.

W ciągu pięciu lat wojny w Syrii zginęło ok. 500,000 osób. Wspierani przez USA rebelianci usiłują obalić rządy Baszara Assada, który utrzymywał ekstremizm muzułmański w ryzach i tym samym stwarzał w miarę normalne warunki dla funkcjonowania wszystkich grup religijnych i narodowościowych. W ramach rebelii islamistycznej szumnie nazywanej „arabską wiosną” powstało Państwo Islamskie (ISIS), które Amerykanie teoretycznie zwalczają, a w rzeczywistości popierają. Niestety, w tym samym kierunku idą też polskie media, którym nie pasuje pomoc Rosji dla Baszara Assada. Jednak czy lepiej będzie, jeśli wymordowani i wypędzeni zostaną wszyscy chrześcijanie regionu? Według danych ONZ, ok. 4,8 mln Syryjczyków musiało opuścić kraj, a kolejnych 6,6 mln musiało opuścić domostwa i szukać schronienia w innych częściach Syrii.