Dyrektor produkcji filmu: mieszkający w Szwecji asyryjski imigrant Nuri Kino
Nuri Kino, dziennikarz, filmowiec-dokumentalista, pięciokrotnie nominowany do szwedzkiej nagrody Guldsaden przyznawanej dziennikarzom, trzykrotny (w latach 2001, 2003 i 2004) laureat nagrody „Najlepszy Wnikliwy Dziennikarz”, laureat „Nagrody Szwedzkiego Radia i Telewizji – Ikaros” za „Najlepszą Dziennikarską Służbę Publiczną”, wybrany „Człowiekiem Roku” przez szwedzkich studentów kierunku dziennikarskiego, finalista (2002 r.) dwu prestiżowych nagród szwedzkich: Stora journalistpriset (Największa Nagroda Dziennikarska) i „Nagroda za Ochronę Dzieci”, członek jury na Światowym Festiwalu Dokumentalnych Filmów Humanitarnych.
Filmy dokumentalne:
– „Niesłyszalny Krzyk”, 2002 – opowiada o holocauście dokonanym na Asyryjczykach na terenie Turcji w latach 1915-1918. (Pokazano go w Krakowie, wyświetlono także na III programie TVP).
– „Assyriska – Drużyna narodowa bez narodu”, 2005, pięcioodcinkowy film dokumentalny pokazujący chronologię powstawania drużyny, realizowany przy współpracy z Erikiem Sandbergiem i Laik Film & Television AB dla telewizji szwedzkiej. „Nie mamy państwa, które moglibyśmy reprezentować. Dla nas Asyryjczyków drużyna jest symbolem identyfikacji” – mówi Nuri Kino.
Informacja o drużynie z polskich stron internetowych „Ciekawostki sportowe”:
„Szwedzki, w ubiegłym roku grający w ekstra klasie, a obecnie pierwszoligowy klub piłkarski o nazwie Assyriska, (w którym początkowo grali wyłącznie Asyryjczycy) wystąpi w sobotnim meczu finałowym o Puchar Szwecji, a potem planuje udział w Pucharze UEFA. Asyryjczycy nie mają swego kraju, ale niezbyt liczna społeczność asyryjska może mieć wkrótce swego reprezentanta w rozgrywkach UEFA. Swój klub asyryjscy imigranci założyli w 1974 r., w portowym mieście szwedzkim Sodertalje. W sobotę zagrają o Puchar Szwecji z pierwszoligowym Elfsborg. Zwycięzca tego meczu zakwalifikuje się do przyszłorocznych rozgrywek Pucharu UEFA. Klubowi, który jeszcze dwadzieścia lat temu błąkał się w najniższej lidze szwedzkiej, mają pomóc kibice. Do miejscowych 10 tysięcy, którzy zjawią się na stadionie Rasunda w Sztokholmie dołączą inni i to z tak odległych krajów jak Australia lub bliższa Rosja. Inni obejrzą zawody w telewizji. Transmisja jest dostępna w 82 krajach. Postanowiliśmy utworzyć zespół narodowy. Gdy Asyryjczycy grają, robią to dla swoich, dla narodu – powiedział prezes etnicznego klubu, Zeki Bisso. Szczyt potęgi Imperium Asyryjskiego przypadł na lata 900 do 700 przed naszą erą, gdy terytorium tego starożytnego mocarstwa rozciągało się od Zatoki Perskiej, poprzez dzisiejszy Irak, Syrię Turcję, do Morza Śródziemnego. Pierwsi asyryjscy uchodźcy przybyli do Szwecji z Bliskiego Wschodu w latach 60. Dziś jest ich w skandynawskim kraju około 50 000, z czego jedna piąta mieszka w Sodertalje (20 km na południe od stolicy), rodzinnego miasta sławnego tenisisty Bjoerna Borga. Poza tym spore skupiska Asyryjczyków są w Niemczech, Belgii, Holandii i USA”.
Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu o asyryjskich piłkarzach w Szwecji, który zaczyna się mniej więcej od minuty 5:20 reportażu.