Zmarł znany asyryjski malarz i grafik

26 kwietnia 2020 zmarł po długiej chorobie w Szwecji znany asyryjski malarz i grafik, Hanna el-Haek.

Urodził się w 1941 w Hasake (Syria). Wychowywał się w Kamiszli. Studiował filozofię na Uniwersytecie Damasceńskim. Jego zainteresowanie sztuką i malarstwem pchnęło go do nauczania edukacji artystycznej. Jego prace były wystawiane w wielu miejscach w Syrii i za granicą, między innymi w Polsce. Pierwsza wystawa odbyła się w Biurze Wystaw Artystycznych w Poznaniu (lipiec-sierpień 1989). Następne miały miejsce w Gnieźnie, Lesznie, Szamotułach, Ustce, Słupsku, Bydgoszczy, Kołobrzegu i Koszalinie.

W 1977 wyemigrował do Szwecji. Przez trzy dekady pracował jako nauczyciel sztuki, poświęcając się swojej twórczości artystycznej i malując wiele obrazów, które były pokazywane na wystawach w Szwecji, Belgii, Niemczech, Danii, Polsce i w innych krajach.

Nieżyjący już artysta był członkiem Federacji Artystów w Szwecji i Skandynawii oraz członkiem Międzynarodowej Federacji Artystów. Swoją działalnością i wybitnymi dziełami zdobył kilka nagród artystycznych za udział w festiwalach sztuki. Zdobył także nagrodę „Artysta” w 1983 i nagrodę „Aikolov” w 2000 oraz nagrodę w dziedzinie kultury im. Nauma Faiqa, uhonorowany przez Organizację Asyryjską w 2007.

Niech jego dusza spoczywa w pokoju. Mnoh nafszo.

Internetowa galeria prac Hanny el-Haeka

źródła: Alkompis.se, Zowaa.org