Asyryjczyk został burmistrzem w Niemczech

Burmistrzem (Oberbürgermeister) Frankfurtu n/M został wybrany 40-letni Asyryjczyk, Mike Josef

W Niemczech żyje ponad 150 tysięcy Asyryjczyków. Większość pochodzi z Tur Abdinu (południowo-wschodnia Turcja), ale także z Syrii, Iraku, Iranu i Libanu. Reprezentują wszelkie możliwe zawody. Wielu z nich pracuje na wyższych uczelniach, zajmując w niektórych z nich wysoką pozycję naukową. Prawie w każdym dużym mieście niemieckim Asyryjczycy mają swój kościół i prowadzą działalność kulturalną i sportową w ramach klubów, które noszą przeważanie narodowe nazwy, tworząc razem Federację. Do takich miast należy Frankfurt, a także pobliskie Wiesbaden. 27 maja b.r. w Wiesbaden odbędzie się duża uroczystość na cześć znanego w tym mieście działacza asyryjskiego, lekarza, muzyka i pisarza, nadal aktywnego Abrohom Lahdo (ur. 1949).

Frankfurt jest dużym miastem. W niedzielę 26 marca 2023 roku około 511 tysięcy jego mieszkańców wybierało nowego burmistrza (Oberbürgermeister). Z tego prawa skorzystała w drugiej turze mniej niż połowa uprawnionych, t.j. około 180 tysięcy osób, tj. o około 8 tysięcy więcej niż w pierwszym głosowaniu 5 marca, w tym około 108 tysięcy oddało głos drogą elektroniczną – powiedział Stefan Köster z Urzędu ds. Wyborów i Statystyki. Oficjalne wyniki końcowe mają zostać ogłoszone w piątek, 31 marca.

W pierwszym głosowaniu 53-letni kandydat CDU Uwe Becker wyraźnie prowadził 10,5 punktami procentowymi (uzyskał 34,5%, a Josef 24,0%). Przed drugą eliminacją widać było oznaki ekscytującego wyścigu, ponieważ kilku wyeliminowanych kandydatów złożyło rekomendacje dla Josefa.

Mike zwyciężył w drugiej turze wyborów, wygrywając minimalną ilością głosów 51,7% z przeciwnikiem z ramienia CDU, Uwe Beckerem. Po ogłoszeniu wyniku zwycięzca był wyraźnie wzruszony. Złamanym głosem i ze łzami powiedział: „Jestem naprawdę przytłoczony i po prostu czuję wdzięczność. To dla mnie zaszczyt służyć mieszkańcom tego miasta. Tę odpowiedzialną funkcję podejmę z pokorą”. Zwycięzcy podziękował Uwe Becker za uczciwą kampanię wyborczą, życząc mu energii, wytrwałości i powodzenia w zarządzaniu miastem: „Trzymam kciuki, żebyś osiągnął swoje cele”, podkreślając zarazem dobry wynik, który uzyskał zarówno on sam, jak i jego partia CDU.

Gratulacje dla zwycięzcy złożyła m.in. federalna Minister Spraw Wewnętrznych Nancy Faeser: „To dla nas naprawdę wspaniały dzień. Mieszkańcy Frankfurtu głosując na Mike’a Josefa wybrali prorodzinny kurs polityki społecznej”.

Natomiast premier Boris Rhein (CDU) był rozczarowany porażką swojego partyjnego kolegi: „Becker prowadził silną kampanię wyborczą. Jego wygrana byłaby nowym początkiem dla miasta. Ale pomimo przegranej był to dobry wynik jak na wielkomiejskie warunki”.

Mike Josef urodził się w syryjskim mieście Kamiszli (Zalin). Kiedy miał 4 lata, jego rodzina wyemigrowała do Niemiec. W dzieciństwie marzył, aby być piłkarzem. Kto wie, może wtedy Lech Poznań miałby nie jednego, a dwóch piłkarzy asyryjskich, noszących takie samo imię. Jednak już w trakcie studiów Mike wybrał karierę polityczną. Wstąpił do SPD i w tej partii awansował. Był Sekretarzem Organizacyjnym Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych (DGB), Radnym Miejskim w Römer, Przewodniczącym partii we Frankfurcie. Od roku 2016 był Przewodniczącym Komitetu Planowania w Radzie Miejskiej, a od 2021 także Szefem Działu Sportowego.

Podczas kampanii wyborczej Josef, którego partia w koalicji z innymi partiami rządzi w Römer, walczył w szczególności o inwestowanie miliardów w szkoły i przedszkola. W tym celu zamierza zwiększyć środki zaplanowane na kilka lat, zapewnić przystępne ceny mieszkań i ochronę środowiska. Plany dotyczące realizacji tych zadań mają sięgać do roku 2035.

Kadencja burmistrza w landzie Hessen trwa 6 lat. M. Josefa obejmie ją oficjalnie w maju.

 

Źródło: https://www.hessenschau.de/politik/mike-josef-wird-neuer-oberbuergermeister-von-frankfurt-v4,ob-stichwahl-frankfurt-106.html?fbclid=IwAR0DedXnSxPJL1x4SFVsvqkJyPUW_DiEhieAmGipv7K0-AxvtScb_miUDII