Ataki na Asyryjczyków w Tel Kepe

W przeddzień Świąt Bożego Narodzenia 2015 gorliwi wyznawcy Allaha ustanawiający jego władzę w ramach Państwa Islamskiego zbombardowali 10 chrześcijańskich domów oraz klasztor w miejscowości Tel Kepe (ܬܠ ܟܐܦܐ) w Północnym Iraku niedaleko starożytnej stolicy Asyryjczyków – Niniwy.

Tel Kepe jest starożytną miejscowością zamieszkałą przez Asyryjczyków co najmniej od czasów Sennaheryba, asyryjskiego króla (705-681 przed Chr.). Z tamtych czasów pozostały resztki po kanałach irygacyjnych. Archeologowie znaleźli też ruiny kościołów z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Obecnie w Tel Kepe znajduje się 5 działających starych kościołów i jeden nowy.

Tak samo jak większość chrześcijańskich asyryjskich miejscowości w okolicach Niniwy, miejscowość Tel Kepe była plądrowana przez Mongołów, Persów i Kurdów. Mongołowie atakowali miasto dwukrotnie, w 1436 i 1508 r., mordując dziesiątki mieszkańców i niszcząc kościoły. Ten sam los podzieliło miasto Alkosz i jego klasztor pw. Rabbana Hirmizda.

W 1743 r. król Persii Nader Szah zaatakował Tel Keppe i inne miasta asyryjskie, powodując śmierć wielu tysięcy osób i siejąc spustoszenie. Tylko dzięki ucieczce w pobliskie góry części mieszkańców udało się uratować. Według danych z 1820 r., wówczas w mieście było 7 zniszczonych kościołów i jeden czynny.

Zaczynając od lat 80. XX w. mieszkańcy Tel Kepe zaczęli emigrować na Zachód, przeważnie do USA. Fale uchodźstwa nasilały się w związku z kolejnymi wojnami: w 1991 i 2003 r. Wielu uciekło do Syrii i Iranu.

źródło: aina.org