Od dawien dawna Asyryjczycy obchodzą rozpoczęcie roku w dniu 1 kwietnia. Czynią to również dzisiaj, traktując 1 kwietnia jako święto narodowe. Przed przyjęciem chrześcijaństwa w I w. świętowanie Nowego Roku przypadało na wiosenną równonoc, czyli obecnie byłoby to 21 marca. Kilka stuleci przed upadkiem Imperium Asyryjskiego w 612 r. przed Chr. wiele narodów na Wschodzie przejęło ten zwyczaj – m.in. Persowie, Arabowie i Medowie. Po przyjęciu chrześcijaństwa i upowszechnieniu się kalendarza gregoriańskiego, Asyryjczycy również zaczęli go stosować, przesuwając Nowy Rok na 1 kwietnia. Niektóre narody (Irańczycy, a także iraccy Arabowie i Kurdowie) nadal obchodzą Nowy Rok według starego kalendarza asyryjskiego, 21 marca.
W 1968 r. Światowe Zrzeszenie Asyryjczyków (Assyrian Universal Alliance – AUA) przyjęło 1 kwietnia jako święto narodowe dla Asyryjczyków mieszkających na całym świecie. Asyryjczycy obchodzą je wielkimi imprezami, paradami, organizowanie konferencji i wykładów, słuchając poezji narodowej związanej ze Stworzeniem świata, obecnym już w dawnej asyryjskiej mitologii.
W starożytnej Asyrii i Babilonii Nowy Rok był największym świętem i trwał 12 dni. Odkryte i odcyfrowane tabliczki gliniane zawierają opisy hucznych obchodów tego święta. Ludzie z całego Imperium przybywali do stolicy – Niniwy lub Babilonu – by brać udział w świętowaniu i uroczystych procesjach.
Dzisiaj Asyryjczycy świętując Nowy Rok nawiązują do Zmartwychwstania Pana Jezusa, które nastąpiło w tym okresie roku. Świętujmy więc razem z Asyryjczykami.
Na podstawie http://aua.net
Zdjęcia z obchodów Nowego Roku przez Asyryjczyków w Syrii można obejrzeć na stronie www.bethsuryoyo.com
Życzymy Asyryjczykom: Riszo d-szeto brichto – Błogosławionego Nowego Roku!
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z obchodów Ha-b-Nisan w Australii w 2022 r. (wg asyryjskiej rachuby nastąpił rok 6772 od stworzenia świata):