Asyryjski krzyż sprzed 1200 lat odkryty w Pakistanie

W sercu gór himalajskich w północnym Pakistanie, graniczącym z Afganistanem, Chinami oraz Kaszmirem należącym do Indii, gdzie znajduje się pięć najwyższych szczytów na świecie, w regionie zamieszkałym obecnie przez 1,3 miliona muzułmanów, trzej badacze z pakistańskiego University of Baltistan w Skardu odkryli 14 czerwca 2020 roku marmurowy krzyż o wymiarach 2,1 m na 1,8 m i wadze od trzech do czterech ton. Znaleźli go w pobliżu wioski Kavardo. Zachwycony tym znaleziskiem wicekanclerz Uniwersytetu powiedział: „Krzyż spadł z nieba bezpośrednio na Karakorum”. Znalezisko nazwano „Krzyżem Kavardo”.

Według wstępnych szacunków krzyż liczy około 1200 lat. Jednak, aby ustalić dokładny wiek dotąd jednego z największym krzyży na subkontynencie indyjskim, Uniwersytet chce współpracować zarówno z instytutami europejskimi i północnoamerykańskimi, jak i miejscowymi historykami.

To odkrycie dowodzi starożytnej obecności chrześcijaństwa w regionie Himalajów. „Jest to dobra wiadomością dla dyskryminowanych chrześcijan w Pakistanie – powiedział Mansha Noor, dyrektor generalny Caritas Pakistan. Prawdopodobnie w tym miejscu mógł istnieć klasztor lub kościół. Islam pojawił się na tych terenach dopiero w XI w., zaczął dominować od XV w., a obecnie w tych okolicach nie pozostała ani jedna chrześcijańska rodzina.

Na wiadomość o znalezisku chrześcijański bankier z Karaczi, Norman Gill, nalega, by chrześcijanom umożliwiano zwiedzanie tego miejsca, gdy wszystkie formalności zostaną dopełnione.

Małe miasteczko Skardu leży na Jedwabnym Szlaku, którym asyryjscy misjonarze z Mezopotamii już od V wieku szli pieszo do Chin. Ten fakt potwierdzają liczne ślady, małe i duże, zarówno wzdłuż Jedwabnego Szlaku, jak i w samych Chinach (jak np. stela Hsian Fu).

Na podstawie: AINA.org

Polecamy również:

Asyryjski kościół z IV w. odkryty w Arabii Saudyjskiej

Najstarszy na świecie kościół

Nauka Mezopotamii wyprzedzała Greków o tysiąc lat

Edessa: chrześcijanie wymordowani, kościół zamieniony na centrum islamskie

Ziemia utracona