Asyryjska Agencja Informacyjna AINA opublikowała artykuł z filmem ukazującym obecny stan chrześcijańskiego miasta Bachdida (arab. بخديدا) położonego w północnym Iraku. Przez dwa lata, aż do wyzwolenia w październiku 2016 r., miasto znajdowało się w rękach Państwa Islamskiego, a 50 tys. chrześcijan szukało schronienia w pobliskim Erbilu. Ludzie chcą wracać, ale nie czują się bezpieczni. Wielu uważa, że chrześcijanie po raz kolejny zostali zdradzeni przez Kurdów, którzy wycofali się w 2014 r. pozostawiając Bachdidę jako łatwą zdobycz dla ISIS.
Wcześniej miasto stanowiło jedno z największych centrów skupiających chrześcijan Iraku. Bachdida miała swoją stronę internetową poświęconą życiu społeczności chrześcijańskiej. Strona ta opisuje 6 kościołów katolickich i trzy Syriacko-Ortodoksyjne. Jednym z najbardziej okazałych był kościół Najświętszej Maryi Panny (zdjęcie poniżej), opisywany już w XII w. przez Mafiriono Dionizego Mojżesza, który był tutaj w roku 1129.
Już w grudniu 2014 r. kościoły Bahnam Wa Sara oraz Al Kiama w Bachdidzie zostały przerobione przez Państwo Islamskie na więzienia oraz miejsce tortur. Większość przetrzymywanych i torturowanych to chrześcijanie, którym proponowano przyjęcie islamu jako lepszej religii.