Ksiądz Józef – zdrajca tureckości

Artykuł autorstwa Jawuza Ramazana opublikowany w gazecie „Hurriyet” 4.10.2000 r. nosi tytuł Zdrajca wśród nas. Na zdjęciu ksiądz Jusuf (Józef) Akbulut jest ukazany z krzyżem, by żaden Turek nie miał wątpliwości – chrześcijanie to zdrajcy. Cóż takiego uczynił ks. Jusuf?
Otóż człowiek ten bezczelnie powiedział, że w Turcji w 1915 roku miała miejsce zagłada chrześcijan ormiańskiej, greckiej i asyryjskiej narodowości. Jednak nagonka w prasie nie była największym problemem ks. Jusufa. Został zaaresztowany już 6.10.2000 – postawiono mu poważny zarzut zdrady interesu narodowego (!) oraz tureckości (!!!), za co groziła mu nawet kara śmierci. Wygląda na to, że tureckość i interes narodowy Turcji polegają na tym, by wymordować miliony chrześcijan i udawać, że nic się nie stało… Za mówienie o ludobójstwie dokonanym na chrześcijanach w latach I wojny światowej grozi w Turcji kara więzienia i nawet śmierci.
Sąd nad ks. Jusufem miał odbyć się 21 grudnia 2000 r. Pod presją międzynarodową rozprawę odkładano kilkakrotnie, niby to „w celu dokładniejszego zbadania zarzutu”. Po pół roku przetrzymywania duchownego w więzieniu, 5 kwietnia 2001 r. oczyszczono go ze wszytkich zarzutów i wypuszczono na wolność.

Relacje naocznych świadków ludobójstwa, o którym nie wolno mówić w Turcji, są zebrane i wydane w wielu książkach, np. „Przelana krew” lub „Zabrano mi nawet imię”. Wygląda na to, że sam fakt pozostania chrześcijan przy życiu jest zdradą interesu narodowego Turcji…

Inne przypadki prześladowania chrześcijan w Turcji są opisane na stronie persecution.org

Minęły lata, tymczasem ksiądz niebywale posunął się w swoich poczynaniach zdrajcy tureckości. Ostatnim jego „antytureckim czynem” było odprawienie Mszy św. za duszę muzułmańskiego szejka Fethullaha Hamidiego, który ratował chrześcijan przed zagładą w roku 1915. Msza została odprawiona w kościele Mar Hadbaszabo w miejscowości Ajn-Wardo.

Akbulut_Msza

Według jednego z przekazów, w czasie masakr nazywanych Seyfo obrona malutkiej miejscowości Ajn-Wardo z twierdzą trwała trzy lata, i wojska liczące 12 tys. Turków i 13 tys. Kurdów musiały się w końcu wycofać. Prosili szejka Fethullaha, by skłonił chrześcijan do złożenia broni, ale on widząc opłakany stan wojsk turecko-kurdyjskich (podobno pod koniec roku 1917 napastnicy zostali zdziesiątkowani przez epidemię cholery), doradził chrześcijanom, by się nie poddawali. Chrześcijanie broniący miasta byli przekonani, że zostali uratowani dzięki pomocy świętych Mar Gabriela, św. Jana Araba oraz patrona kościoła Mar Hadbaszabo, i dotychczas z wdzięcznością wspominają szejka Fethullaha, który zmarł w 1947 r.

Polecamy również tekst:

Papież nazwany krzyżowcem, ponieważ wspomniał o masakrach chrześcijan