Papież w Irbilu: „Kościół w Iraku żyje!”

Ostatnim publicznym wydarzeniem podróży papieża Franciszka do Iraku w marcu 2021 r. była Msza w Irbilu. Liturgia sprawowana na stadionie w Irbilu stała się najliczniejszym wydarzeniem pielgrzymki – informuje Radio Vaticana. Chaldejski arcybiskup tego miasta Baszar Warda dziękował Franciszkowi za odwagę, z jaką przybył na tę ziemię pełną przemocy, niekończących się sporów, uchodźstwa i cierpienia ludzi. Wyznał, że jego modlitwa podtrzymywała Irakijczyków w najtrudniejszych chwilach i sprawiała, że dzięki niej nigdy nie czuli się zapomniani. „Wiemy, że poprzez swoje modlitwy nadal zachęcasz ten rozbity świat i nasz rozbity kraj do odnalezienia czasu pokoju, pokory i dobrobytu, godności życia i perspektyw dla wszystkich” – mówił abp Warda.

Franciszek podkreślił, że mocą swego zmartwychwstania Chrystus Pan może podnieść nas i nasze wspólnoty z gruzów powstałych na skutek niesprawiedliwości, podziałów i nienawiści. W homilii papież powiedział: „W Jego ranach, drodzy bracia i siostry, odnajdujemy balsam Jego miłosiernej miłości; On bowiem, Dobry Samarytanin ludzkości, pragnie namaścić każdą ranę, uleczyć każde bolesne wspomnienie i zainicjować przyszłość pokoju i braterstwa na tej ziemi”.

„Kościół w Iraku, dzięki Bożej łasce, czynił i czyni wiele, aby głosić tę wspaniałą mądrość krzyża, niosąc zwłaszcza najbardziej potrzebującym Chrystusowe miłosierdzie i przebaczenie – mówił Franciszek. – Nawet w obliczu wielkiego ubóstwa i trudności, wielu z was ofiarowało konkretną pomoc i wyrazy solidarności ubogim i cierpiącym. Jest to jeden z powodów, które skłoniły mnie, aby przybyć w pielgrzymce do was, aby wam podziękować i umocnić was w wierze i świadectwie. Dziś mogę zobaczyć i dotknąć własnymi rękami, że Kościół w Iraku żyje, że Chrystus żyje i działa w tym świętym i wiernym ludzie“.

W czasie pielgrzymki Franciszek odwiedził też Karakosz i modlił się w Mosulu na placu Hosz al-Bieaa, gdzie są ruiny czterech kościołów, syrokatolickiego, ormiańskiego, syroprawosławnego i chaldejskiego, zniszczonych przez Państwo Islamskie latach 2014-2017.

Za: VaticanNews