Asyryjskie nieruchomości nielegalnie zajęte przez Kurdów

Asyryjski dziennikarz Sabri Atman opublikował artykuł na stronie AINA.org na temat góry Izlo w regionie Tur Abdin – góry, gdzie od kilkunastu wieków powstawały i funkcjonowały klasztory asyryjskie.

Jednym z najważniejszych jest klasztor Mor Augin (ܡܪܝ ܐܘܓܝܢ) – świętego Eugeniusza, którego wspomnienie jest 20 kwietnia wg kalendarza Kościoła Syriackiego. Strona internetowa https://morauginmonastery.wordpress.com informuje, że klasztor funkcjonował od IV wieku, i wtedy mieszkało w nim ok. 350 mnichów. Po masakrach w czasach I wojny światowej klasztor został wyludniony i ostatni mnich zmarł w 1968 r. Dopiero w 2010 r. udało się odnowić życie monastyczne w klasztorze i odbudować kilka budynków.

Cały region historycznie należy do Asyryjczyków. Jednakże po śmierci ostatniego mnicha w 1968 r. tereny klasztorne zostały zajęte przez Kurdów, z których wielu należy do Demokratycznej Partii Ludowej (People’s Democratic Party – HDP).

Wielokrotnie wznawiane próby Asyryjczyków odzyskania swojej ziemi nie dały rezultatów. Przywódcy kurdyjscy nie raz obiecywali Asyryjczykom, że pomogą im w odzyskaniu własności, lecz realna pomoc nie miała nigdy miejsca. Abdullah Öcalan, przywódca kurdyjskiej partii  PKK (Partiya Karkerên Kurdistanê), będąc w więzieniu napisał list, w którym zaznaczył: „Jestem zdenerwowany tym, że nie możecie rozwiązać tego problemu (…). Ten naród [Asyryjczycy] został zmasakrowany i wypędzony, pozostała zaledwie garstka. Niesławą okryci są ci, którzy nadal atakują tę garstkę ocalałych”.

Mimo że Ocalan przekazał swoim rodakom Kurdom tak mocne przesłanie, nic się nie zmieniło, i nieruchomości nadal są nielegalnie zajmowane przez Kurdów.

Unikatowy klasztor asyryjski w Turcji niszczeje

Turcja zabiera chrześcijanom nieruchomości

Starożytny klasztor asyryjski w Turcji zagrożony!