Pierwszego kwietnia Asyryjczycy tradycyjnie obchodzą początek roku – ܪܫܐ ܕܫܢܬܐ Resza d-szito. Dzisiaj, 1.04.2017 r., według ich kalendarza rozpoczął się 6767 rok od stworzenia świata.
Święto Nowego Roku nosi dawną nazwę Akitu (w języku sumeryjskim oznacza „jęczmień”, co wskazuje na znaczenie święta dla rolnictwa) lub po prostu Cha b-nisan (ܚܕ ܒܢܝܣܢ, czyli pierwszy dzień miesiąca nisan). Noworoczne świętowanie tradycyjnie rozpoczynało się w dniu odpowiadającym dzisiejszej dacie 21 marca (równonoc) i trwało 12 dni. Kiedy Asyryjczycy przyjęli chrześcijaństwo, obchody przeniesiono na 1 kwietnia. Świętowanie Akitu jest jednym z najbardziej trwałych ogniw łączących dzisiejszych Asyryjczyków z ich ponad pięciotysiącletnią historią.
Cha b-nisan to nie tylko pierwszy dzień roku kalendarzowego, ale też pierwszy dzień wiosny. W tym okresie kwiaty i drzewa zaczynają nowe życie po zimowej przerwie. Dlatego święto symbolizuje odrodzenie – jeden z najważniejszych motywów starożytnej asyryjskiej mitologii. Wielu Asyryjczyków postrzegało ten dzień jako „początek nowego życia”.
Podobnie jak w starożytności, Asyryjczycy świętują Akitu organizując wielkie imprezy, parady i bankiety. Na przykład w Australii takie obchody odbywaja się co roku, a biorą w nich udział dziesiątki tysięcy ludzi, nie tylko Asyryjczyków. Na pamiątkę uroczystych procesji w Asyrii, odbywają się regularnie noworoczne parady w Chicago. Jeszcze niedawno takie same parady odbywały się w Iraku przyciągając ponad 30 tys. uczestników.
Wiele starożytnych zwyczajów związanych ze świętowaniem Nowego Roku zanikło, ale jednym z najstarszych zachowywanych do dziś jest Diqna d’Nissan, co oznacza „broda Wiosny”. Każdego roku asyryjskie kobiety i dziewczęta zbierają kwiaty i zioła, które potem zawieszają na dachach domów.
na podstawie: AUAF.us