Wrażenia z muzeum Pergamon

Po raz kolejny usłyszałem od Asyryjczyków, że „całe szczęście, że Europejczycy zagrabili nasze zabytki – inaczej już by nic nie świadczyło o naszej kulturze i historii”. Serce pęka na samą myśl o zniszczonych w Syrii i Iraku zabytkach starożytnej cywilizacji Asyryjczyków, o których mówi nawet wikipedia (niestety, w polskiej wersji takiego artykułu ciotka Wiki nie posiada…): np. świątynia Bela w Palmyrze czy pałac króla Aszurnasirpala w mieście Nimród (zob. zdjęcia poniżej).

swiatynia_Bela 

Nimrod

Asyryjczycy podzielają los swoich zabytków – są mordowani na swojej ziemi lub szukają schronienia na obczyźnie. Los ten podzielił też światowej sławy archeolog Khaleda al-Asaada. Miał 82 lata, kiedy bojówkarze ISIS porwali go i przetrzymywali ponad miesiąc, próbując wydobyć wiedzę o ukrytych skarbach Palmyry. 18 sierpnia 2015 r. został okrutnie zamordowany, a jego sponiewierane ciało z odciętą głową zostało wywieszone na palu w centrum tego starożytnego miasta.

ISIS_zabytki

ISIS_zabytki1

Palmyra

Brama Isztar

Muzeum Pergamon w Berlinie zawiera starożytne artefakty sprowadzone z Bliskiego Wschodu. Jednym z nich jest imponująca brama Isztar ze starożytnego miasta Babilon, z czasów, kiedy należało ono do imperium Asyryjskiego. Na szczęście, w muzeum wolno było robić zdjęcia (byle bez lampy błyskowej), dlatego możemy przekazać naszym gościom i sympatykom przynajmniej jakąś część wrażeń.

Obraz 586  Obraz 637

Rekonstrukcja bramy Isztar w budynku muzeum

Obraz 634

Model bramy i prowadzącej do niej obwarowanej drogi

Obraz 585

Fragment charakterystycznej mozaiki

 

Wystawa „Sztuka islamu”

Zaskoczyła nas wystawa nazwana „Sztuka islamu”. Obok dzieł sztuki muzułmańskich artystów co chwila trafiały się chrzescijańskie arcydzieła, nie wiedzieć dlaczego włączone przez organizatorów do dzieł sztuki muzułmańskiej. Jest zrozumiałe, że owi artyści żyli w Kalifacie, ale na pewno nie zmienili swojej tożsamości chrześcijańskiej! To tak, jakbyśmy nazwali katedrę Hagia Sofia arcydziełem architektury muzułmańskiej tylko dlatego, że znajduje się w dzisiejszej muzułmańskiej Turcji i jest przerobiona na meczet – lub, na przykład, uznalibyśmy meczety polskich Tatarów i ich cmentarze w Polsce za przykłady sztuki katolickiej. Jest to niepokojące, tym bardziej, że same Niemcy już są o krok od uznania ich za ośrodek kultury muzułmańskiej!

Obraz 602

Element wnętrza domu Samarytanina, który mieszkał w Damaszku w początkowym okresie istnienia państwa muzułmańskiego, uznany za przykład sztuki muzułmańskiej (mimo że elementy zdobnicze zawierają cytaty ze Starego Testamentu, a nie z Koranu)

Obraz 611

Ewangeliarze Kościoła Asyryjskiego z okresu przedislamskiego (V w.), sprowadzone z krajów muzułmańskich, również należą do sztuki muzułmańskiej!

Obraz 613

Nawet hebrajskie zwoje Tory (Pięcioksięgu Mojżeszowego) reprezentują sztukę islamu!

Obraz 616

Dom syryjskiego chrześcijanina, z dywanami na ścianach, na których wytkane są fragmenty Psalmów w języku arabskim, również ukazuje nam sztukę muzułmańską

Wygląda na to, że również w Niemczech negowana jest bogata spuścizna chrześcijańskiego Wschodu, a dorobek Asyryjczyków jest przypisywany „kulturze islamu”.

Aż strach pomyśleć, jak będzie to wszystko wyglądało, kiedy „uchodźcy” (w rzeczywistości najeźdźcy) muzułmańscy przeprowadzą czystki w Niemczech, jak czynią to w ojczyźnie Asyryjczyków.

Starożytności Asyryjskie

Poniżej zamieszczamy zdjęcia starożytnych kamieni sprowadzonych z Niniwy i innych miast i rejonów, gdzie przez tysiąclecia mieszkają Asyryjczycy. Są to nagrobki królów asyryjskich, ołtarze przedchrześcijańskich świątyń, posągi i płaskorzeźby. Smutne jest, że ten wielki naród nie ma możliwości w żadnym miejscu na świecie zebrać swoje własne arcydzieła i ukazać je jako świadectwo ciągłości swojej historii, kultury i narodu.

Obraz 630

Obraz 631

Obraz 632

Obraz 627

Obraz 621