Ataki ISIS na Alkosz

W mieście Alkosz (Alqosh) w Iraku grupa bojówkarzy Państwa Islamskiego (ISIS) zaatakowała posterunek kurdyjski. Zginęło trzech Kurdów i jeden Amerykanin, ale bojówkarze nie kontynuowali działań. Chrześcijanie głośno dziękują Bogu i żołnierzom, ale są w szoku, ponieważ byli już o mały włos od śmierci. Obawiają się kolejnych ataków.

W miejscowości Alkosz pracuje ksiądz Gazwan Baho. Jego miasto jest ostatnim miejscem, gdzie mieszka dużo chrześcijan, niezajętym przez Państwo Islamskie. Pobliska miejscowość Telskuf została zajęta przez ISIS w 2014 r., ale później wyzwolona. 3 maja 2016 r. Państwo Islamskie ponownie zaatakowało Telskuf.

Módlmy się za chrześcijan Asyryjczyków, którzy są zagrożeni.

Alkosz jest starożytnym asyryjskim miastem, do którego sprowadzono Żydów w czasie najazdu Asyrii na Izrael. Od samego początku, czyli już od I wieku, miejscowa ludność zaczęła przyjmować chrześcijaństwo. Kiedy natomiast przybył tutaj mnich Hirmiz, miasto przekształciło się w ważny ośrodek życia monastycznego i edukacji – naukowcy bowiem zawsze skupiali się przy i w klasztorach. W VII wieku wybudowany w pobliżu miasta w górach klasztor Rabban Hurmizd jest czynny do dziś. Przez wieki klasztor był siedzibą patriarchów Asyryjskiego Kościoła Wschodu, a rezydujący tutaj patriarcha Johanan Sulaka w 1553 r. podjął decyzję o unii z Rzymem, i tak powstał Chaldejski Kościół Katolicki.

źródła:

aina.org

https://en.wikipedia.org/wiki/Alqosh