W ostatnich latach Turcja nacjonalizowała wiele nieruchomości należących do Asyryjczyków, m.in. do Kościoła Syriacko-Prawosławnego. Nękano również najstarszy na świecie wciąż czynny klasztor Mor Gabriel, którego piękne zdjęcia można obejrzeć na stronie aina.org. Jednak obecnie, jak informuje dziennik Hürriyet z dnia 7.02.2018 r., ok. 30 nieruchomości zostanie zwróconych Asyryjczykom, reprezentowanym przez Fundację Klasztoru Mor Gabriel. Wśród nich trzy najważniejsze zabytkowe klasztpory: Mor Malke, Mor Ya’qub (św. Jakub) oraz Mor Dimet. Jak informuje aina.org, klasztor Mor Gabriel, funkcjonujący prawie bez przerw od 397 roku, zwrócono Asyryjczykom już w listopadzie 2017 r.
Klasztor Mor Malke, którego patronem jest święty Malke pogromca diabła, powstał około VI w., a od XIV w. był siedzibą biskupów. Zniszczono go w ramach dżihadu w 1926 r.
Klasztor Mor Ya’qub (pw. św. Jakuba) jest jeszcze starszy niż Mor Gabriel, bo funkcjonował już w 313 r. W latach 810-925 wywodziło się z niego 10 biskupów, ale w czasie prześladowań w 1493 r. Kurdowie splądrowali klasztor wraz z wieloma innymi klasztorami, kościołami i miejscowościami Asyryjczyków. Od XVIII w. klasztor jest nieczynny, a w 2014 r. został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Z kolei klasztor Mor Dimet jest wymieniany w dokumentach z XI w., a obecnie jest zamknięty, choć zachował się w niezłym stanie (zdjęcie poniżej).
Zachęcamy do przeczytania innych tekstów dotyczących zabytkowych klasztorów Asyryjczyków:
Państwo Islamskie zrównało z ziemią najstarszy klasztor Iraku