W Iraku uwolniono 1500 osób więzionych przez ISIS

Asyryjska Agencja Informacyjna AINA podaje, że wojska irackie wyrzuciły dżihadystów Państwa Islamskiego z miejscowości Hit, największego miasta prowincji Anbar obok Ramadi już wyzwolonego oraz Faludży wciąż jeszcze pod kontrolą ISIS. W Hit odkryto podziemne więzienie, w którym przebywało 1500 osób, przeważnie cywile. Za co byli więzieni? Przeważnie za to, że byli niewiernymi lub niezbyt gorliwymi muzułmanami…

ISIS opanowało rozległe tereny w okolicy Bagdadu, ale część z nich została już wyzwolona przez siły irackie. Mosul położony w pobliżu ruin Niniwy, starożytnej stolicy Asyrii, został całkowicie zislamizowany.

W Syrii natomiast wyzwolono miasto Palmyra, gdzie zginął wybitny archeolog Khaled al-Asaad torturowany i ścięty zgodnie ze zwyczajami muzułmańskimi. Znaleziono tutaj masowy pochówek, w którym zidentyfikowano zwłoki 45 osób. W tej chwili wojsko syryjskie przygotowuje się do usunięcia ISIS z miasta Kariatain, gdzie jeszcze do 2014 r. mieszkała duża społeczność Asyryjczyków wyznających chrześcijaństwo.

Oby się to udało…