Średniowieczne rękopisy uratowane w klasztorze irackim

Ponad 400 rękopisów z wieków XIII-XX zostało ocalonych w klasztorze Mar Behnam w Dolinie Niniwy, liczącym sobie blisko 1500 lat. Ok. 40 dni przed zajęciem klasztoru przez ISIS, ksiądz Jusif Sakat schował księgi do metalowych pojemników i zamurował między ścianami w jednym z budynków klasztornych. Kiedy w czerwcu 2014 r. Państwo Islamskie wdarło się do klasztoru, część budynków zniszczono, część zdewastowano, a część wykorzystano do własnych celów. Tam, gdzie były schowane rękopisy, ISIS miało siedzibę policji religijnej, która egzekwowała wypełnianie takich nakazów islamu, jak zasłanianie twarzy przez kobiety, i zakazów, np. golenia brody czy palenia papierosów. W ten sposób księgi szczęśliwie przeleżały do listopada 2016 r.

Niestety, nie wiadomo, co się dalej stanie z rękopisami. Irak nie jest bezpiecznym miejscem, gdzie chrześcijańskie księgi mogą być bezpiecznie przechowywane. Nawet ludność chrześcijańska nie została objęta programem pomocy rządowej – rząd pozostawił sprawy pomocy uchodźcom chrześcijańskim Kościołowi. Dlatego jest rozważana możliwość przetransportowania ksiąg do Europy.

Na zdjęciu poniżej strona z księgi zestawiającej tekst czterech Ewangelii. Więcei informacji i zdjęć na stronie http://aina.org

20161216180500