Ataki na chrześcijan asyryjskich w Iraku w latach 2005-2006

Usunięcie Saddama Husaina rozpoczęło niepohamowaną falę przemocy w Iraku skierowaną przeciwko chrześcijanom i później stworzyło warunki dla powstania Państwa Islamskiego. Poniżej lista ataków w czasie, kiedy Amerykanie tworzyli konstytucję „demokratycznego” Iraku – nie zauważyli wszakże, że jeśli islam ma stanowić podstawę demokracji, to dla niemuzułmanów w takiej demokracji po prostu nie ma miejsca.

(dane zebrał historyk Fred Aprim)

22 czerwca, 2006
Ostatnie statystyki zebrane przez Stowarzyszenie Pomocy Asyryjczykom wykazują, że 1331 rodzin Asyryjskich (czyli ok. 5561 osób) wyjechało z Bagdadu, Mosulu, Basry, Ramadi i Kirkuku do miast i wiosek na północy Iraku. Chrześcijanie są zmuszeni do ucieczki z powodu braku bezpieczeństwa i nacisków ze strony muzułmanów. 449 rodzin osiedliło się w Dohuku, 119 – w Barwari Bala, 19 – w Mulla Barwan, 52 – w Akra, 429 – w Zakho, i 263 rodziny w Sapna.
źródło: nirgalgate.com

14 czerwca, 2006 – Mosul, Irak
Policja iracka napadła i okropnie pobiła studentów asyryjskich na uniwersytecie w Mosulu po egzaminach końcowych. Wystawiając ich na hańbę publiczną, ogolono im głowy i zmuszono iść ulicami miasta. Już wcześniej studenci asyryjscy byli atakowani i otrzymywali pogróżki związane z ich chrześcijańską wiarą.
żródła: Khoyada.com; ChaldoAssyrian Student Union, Nineveh Branch; aina.org

11 czerwca, 2006 – Bagdad, Irak
Wybuch bomby w dzielnicy al-Karrada w centralnej części Bagdadu zabił 21-letniego studenta inżynierii komputerowej. Asyryjczyk Ninos Szamuel Adam za cztery dni miał otrzymać dyplom magistra w Uniwersytecie Bet-Nahrain w Bagdadzie. Był jednym z najlepszych studentów (98 punktów) i miał wyjechać na roczne stypendium zagraniczne. Rodzina zamordowanego uważa, że padł on ofiarą zbrodni na tle religijnym, ponieważ antychrezścijańska nagonka trwa od jakiegośczasu na wszystkich większych uczelniach Iraku. W ciągu ostatnich trzech lat zamordowano setki studentów i profesorów, a wielu innych chrześcijańskich studentów jest atakowanych i maltretowanych przez muzułmańskich kolegów.
źródło: zinda; ankawa.com

7 czerwca, 2006 – Bagdad, Irak
Ruszd Noel Essa, 26 lat, mieszkający w dzielnicy Dora w bagdadzie, został zamordowany przez samochód-pułapkę, który wybuchł w dzielnicy al-Sina’a. Był członkiem studenckiego Ruchu Chaldo-Asyryjskiego i Stoważyszenia Młodzieży.
Źródło: Khoyada; ankawa.com

3 czerwca, 2006 – Mosul, Irak
33-letnia Asyryjka Rahima Elias Iszaja z miejscowości asyryjskiej Karamles została zamordowana przez grupę uzbrojonych mężczyzn w zatłoczonej dzielnicy Dargazlija w Mosulu. Zastrzelili ją w jej własnym sklepie z perfumami.
Źródło: Zinda;
Ankawa; Ankawa

2 czerwca, 2006 – Bagdad, Irak
Kanisat al-Si’aud (Kościół Wniebowstąpienia) został zaatakowany. Rakieta przebiła dziurę w wieży kościelnej i uszkodziła część budynku.
Źródło: nirgalgate.com; Ankawa;
Zinda

2 czerwca, 2006 – Basra, Irak
Uzbrojeni mężczyźni zamordowali chrześcijanina asyryjskiego przed jego własnym domem w Basrze. Zamordowany był inżynierem pracującym w Zakładzie Energetycznym al-Nadżebija w Ma’akal. Ponieważ wiele innych chrześcijan ostatnio było zamordowanych w celu sterroryzowania ludności asyryjskiej i zmuszenia jej do wyjazdu, ten przypadek również wygląda na zbrodnię fanatyków muzułmańskich.
Źródło: Iraqi News; Ankawa;
Zinda

30 maja, 2006 – Mosul, Irak
30-letni Raad Josef, biznesmen asyryjski z miejscowości Bar-Tilla, został zamordowany w Mosulu. Jego ciało znaleziono na brzegu Aisal w dzielnicy przemysłowej Mosulu. Pozostawił wdowę i dziecko. Powodem zbrodni prawdopodobnie była zemsta za to, że zamordowany nie chciał zrezygnować ze swojego biznesu. Zmuszali go do tego Kurdowiez konkurencyjnej firmy, którzy przegrali w sądzie sprawę wytoczoną przeciwko niemu. Kilka dni przed zabójstwem Kurdowie proponowali mu 4 mln denarów irackich.
Źródło: Nergal Gate News Agency;
Ankawa; Aina; Zinda

25 maja, 2006 – Kirkuk, Irak
50-letni Asyryjczyk, kapitan policji Salam Mnati Jusif, został zastrzelony przez terrorystów, kiedy robił z żoną zakupy. Po wyzwoleniu Iraku włączył się do Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego, był aktywnym członkiem społeczności asyryjskiej w Kirkuku. Miał sześcioro dzieci.
Źródło: Assyrian Democratic Movement News

17 maja, 2006 – Mosul, Irak
Asyryjczyk Abulkarim Hurmiz Bahoda został zamordowany na tle nienawiści religijnej.
Źródło: Ankawa

26 kwietnia, 2006 – Mosul, Irak
Jusif Odiszo Giwargis al-Bailati (41 lat) został zastrzelony w dzielnicy asyryjskiej al-Dawwasa w Mosulu, z powodu narodowości asyryjskiej. Był weteranem wojny iracko-irańskiej, w czasie której był ranny.
Źródło: Ankawa

12 kwietnia, 2006 – Bagdad, Irak
Jakub Beniamin, Asyryjczyk z dzielnicy Nowy Bagdad w Bagdadzie został zastrzelony w czasie pracy kontraktowej w Baladzie, ok. 20 mil na wschód od Bagdadu.
Źródło: Assyrian Voice

7 kwietnia, 2006 – Bagdad, Irak
Rada Mudżahidów, wiodąca grupa ubezpieczeniowa powiązana z Al-Kaidą w Iraku ogłosiła, że w Mosulu zamordowano Asyryjskiego chrześcijanina. W oświadczeniu internetowym grupa, której przewodził do niedawna jordański bojówkarz Abu Musab al-Zarkawi, oznajmiła: „Usunęliśmy go, ponieważ ten nieczysty krzyżowiec sprzeciwiał się naszemu Prorokowi Mahometowi. Zabiliśmy go w dzielnicy al-Tahir w Mosulu”.
Źródło: adnki.com

7 kwietnia, 2006 – Dora, Bagdad, Irak
Szimszon Awisza (Abu Robi), brat Dawida i Abbi’ego Awisza, został zamordowany niedaleko Klubu Asyryjskiego w dzielnicy Dora. Szimszon szedł do domu, kiedy morderca wysiadł z samochodu, podszedł do niego i zastrzelił go.
Źródło: Ankawa

6 kwietnia, 2006 – Dora, Bagdad, Irak
Wasan Matti, siostra księdza Wisama Matti’ego, proboszcza kościoła Matki Bożej, została zastrzelona przez członków grupy islamistycznej. Znajdowała się w samochodzie wraz z mężem i dwuletnią córką – wracali do domu od lekarza. Była w szóstym miesiącu ciąży, i dwa tygodnie później miała obchodzić trzydzieste urodziny.
Źródło: gazeta “Chaldean News”

5 kwietnia, 2006 – Mosul, Irak
Asyryjczyk Hurmiz Toma al-Kanni został zastrzelony przez nieznanych sprawców, kiedy stał w ogrodzie przed własnym domem w dzielnicy al-Mansur w Mosulu.

7 marca, 2006 – Mosul, Irak
Asyryjczyk Kamil Sulaiman Hurmis, właściciel zakładu w asyryjskiej dzielnicy Dawwasa w Mosulu, dostał pogróżki, że musi zapłacić dużą sumę pieniędzy, inaczej zostanie zaatakowany. Hurmis zamknął interes i wyniósł się z miasta.
Źródło: Ankawa

7 marca, 2006 – Mosul, Irak
Asyryjczyk Sinan Abd al-Dżabbar został porwany 4 marca 2006 r. i zamordowany 3 dni później, ponieważ jego rodzina nie była w stanie zapłacić okupu w kwocie 50 tys. USD. Jego ciało znaleziono w dzielnicy al-Tahrir w Mosulu. Sinan był żonaty i miał 5-miesięczne dziecko.
Źródło: Ankawa

6 marca, 2006 – Mosul, Irak
Fundamentaliści muzułmańscy rozesłali listy do domów chrześcijańskich Asyryjczyków w Mosulu, grożąc im śmiercią, jeżeli nie opuszczą miasta.
Źródło: wywiad telefoniczny z Giwargisem Samuelem, mieszkającym w Mosulu

27 luty, 2006 – Bagdad, Irak
Samochód-pułapka wybuchł ok. 7:00 rano w dzielnicy al-Ameen w Bagdadzie. Zginął 38-letni Asyryjczyk, zostawiając wdowę i troje małych dzieci.
Źródło: Ankawa

24 luty, 2006 – Mosul, Irak
Asyryjczyk Ni’mat Mattai Dżiddo został zamordowany przez fundamentalistów muzułmańskich w Mosulu, zostawiając wdowę i dwoje dzieci.
Źródło: Ankawa

29 stycznia, 2006 – Bagdad i Kirkuk, Irak
Jednocześnie miało miejsce 6 ataków bombowych na kościoły asyryjskie. O 4:10 wybuchł samochód-pułapka przed kościołem katolickim p.w. św. Józefa w dzielnicy Sina’a (wschodnia część Bagdadu). Po dwudziestu minutach samochód-pułapka wybuchł przed kościołem anglikańskim we wschodniej części Bagdadu (dzielnica Nidhal). Następnie wybuchy miały miejsce w kościołach rzymsko-katolickich Mar Addai i Mar Mari (dzielnica al-Binuk) oraz prawosławnych p.w. św. Piotra i św. Pawła. O 4:30 zaatakowano również kościół NMP w Kirkuku, gdzie 15 minut wcześniej samochód-pułapka wybuchł przed kościołem prawosławnym św. Efrema. Zginęły co najmniej trzy osoby, w tym 13-letni Fadi R. Elias, wiele osób zostało rannych.
Źródło: Headline News

29 stycznia, 2006 – Mosul, Irak
Studenci muzułmańscy na Uniwersytecie w Mosulu pobili kilkudziesięciu chrześcijańskich studentów pod pretekstem opublikowania w duńskiej gazecie karykatur proroka Mahometa. Pod naciskiem bojówek islamskich duchowni muzułmańscy w Mosulu wydali fatwę (orzeczenie na mocy prawa islamskiego), nawołującą wiernych do „wyrzucenia krzyżowców i niewiernych z ulic, szkół i instytucji państwowych, ponieważ oni w Danii obrazili naszego Proroka”.
Źródło: Elaf

20 stycznia, 2006 – Bagdad, Irak
Jonis Sulaiman Jonan, pochodzący z asyryjskiej miejscowości Karamles, mieszkał w Bagdadzie od kilkudziesięciu lat. Miał zakład, w którym prowadził naprawy dużych generatorów oraz wyposażenia medycznego. Jakiś nieznajomy człowiek przyjechał do niego, by zlecić naprawę generatora. Jonan udał się z nim na miejsce, ale nigdy już nie powrócił. Z jego komórki jego syn otrzymał SMSa informującego, że został on porwany.
Źródło: Ankawa

20 stycznia, 2006 – Bagdad, Irak
Grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do domu piłkarza i trenera Emmanuela Dawida, znanego jako Ammo Baba, mieszkającego w dzielnicy Zajuna w centrum Bagdadu. 74-letni emerytowany trener, który wyprowadził drużynę piłkarską Iraku do trzykrotnego zwycięstwa w mistrzostwach Zatoki Perskiej oraz do zdobycia złotego medalu na mistrzostwach Azji w Indiach w 1982 roku, obecnie ma problemy ze zdrowiem. Z powodu cukrzycy ma amputowane palce u nóg oraz słaby wzrok. O zajściu opowiedział policji następująco: „uzbrojeni mężczyźni rzucili się na mnie, związali mnie, zawiązali mi oczy i zaczęli mnie bić”. Starcowi zrabowano pieniądze i wartościowe rzeczy.
Źródło: Kuwait News Agency (KUNA)

17 stycznia, 2006 – Bagdad, Irak – Tahir Ablahad Kario, Irak
Grupa mężczyzn ubranych w mundury Gwardii Narodowej Iraku wdarła się do mieszkania diakona o nazwisku Sami Matti Sliwa (znanego równiez jako Abu Addison), terroryzując rodzinę asyryjską. Po przeszukaniu mieszkania nic nie znaleźli, i zabrali ze sobą diakona Sliwę. Po dwóch godzinach zadzwonili, oznajmiając, że to było porwanie i żądając okupu. Diakon Sliwa nie należał do żadnego ugrupowania politycznego, jest jedynym żywicielem rodziny.
Źródło: Ankawa

7 stycznia, 2006 – Bagdad, Irak
Gazeta “Christian Science Monitor” poinformowała o porwaniu w Bagdadzie Jill Carroll, amerykańskiej dziennikarki. Porwanie miało miejsce w zachodniej dzielnicy Bagdadu, Adil. Tutaj znaleziono jej asyryjskiego tłumacza, Allana Enwia, 32 lata, postrzelonego w głowę. Enwiya zdążył przed śmiercią powiedzieć żołnierzom, że Caroll została porwana.
Jill Carroll pracowała w Iraku od 2003 roku

Źródło: CS Monitor; Riverbendblog

1 stycznia, 2006 – Dora, Bagdad, Irak
43-letni Ajad Loka Lazar z Kirkuku, członek Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego, został zamordowany podczas dyżuru w dzielnicy Dora. Był żonaty i miał dwoje dzieci.
Źródło: sbs.com.au

1 stycznia, 2006 – Kirkuk, Irak
W czasie demonstracji, która się odbyła w dzielnicy Rahim Awa w Kirkuku, zamieszkałej przez Asyryjczyków i Kurdów, zginął przypadkowo Juchana Jako Juchana, urodzony w 1936 roku w wiosce Deri. Żołnierze amerykańscy próbowali rozpędzić demonstację protestujących przeciwko wysokim cenom benzyny. Juchana został wciągnięty do tłumu demonstrantów, gdy wracał z pracy do domu. Jego syn, Emad Juchana, jest członkiem Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego.
Źródło: zowaa.org

12 grudnia, 2005 – Mosul, pólnocny Irak
Oficer policji, Asyryjczyk Iwan Giwargis Zaia, 29 lat, został zamordowany w dzielnicy al-Sina’a w Mosulu. Był żonaty i miał dziecko.
Źródło: Ankawa

2 grudnia, 2005 – Kirkuk, Irak
Sarmad Behnam Ibrahim, w wieku 31 lat, asyryjski policjant i członek Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego, został zamordowany w czasie pełnienia służby.
Źródło: ninanews.com;
Islam Online

29 listopada, 2005 – Mosul, Irak
Uzbrojeni mężczyźni jadący dwoma samochodami zaczęli strzelać do czterech członków Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego, którzy rozwieszali plakaty wyborcze w dzielnicy al-Shuhada w północno-wschodniej części Mosulu. Dwaj z nich zginęli: Jusif Nabil Iszmael z Bachdidy, ur. w 1986 r., i Gewargis Bricha Juchana z miejscowości Nahla, ur. w 1980 r.; Simon Edmon Juchana, ur. w 1983 r. został lekko ranny, a Milad Zakkar Mansur (ur. 1987) odniósł ranę w głowę i jest w stanie krytycznym.
Źródło: breakingnews.iol.ie; CNN

21 listopada, 2005 – dzielnica al-Gadir, Bagdad, Irak
Policja w Bagdadzie doniosła, że cztery Asyryjki zostały zamordowane, kiedy grupa uzbrojonych mężczyzn zaatakowała dom chrześcijański w dzielnicy al-Gadir we wschodniej części Bagdadu. W dzielnicy tej dominują chrześcijanie.
Źródło: tebayn.com

2 listopada, 2005 – Kirkuk, północny Irak
Około 17:00 wybuchł samochód-pułapka przed kościołem Mar Giwargis w asyryjskiej dzielnicy Almas w Kirkuku. Zginęło trzy cywilne osoby, wśród nich 18-letni Asyryjczyk Sarmad Fadi Kamil. Jego ojciec został ranny.
Źródło: Ankawa

29 października, 2005 – Kirkuk, północny Irak
Kurdowie zamordowali inżyniera naftowego Michaela Siron Michaela w jego własnym domu, czterema strzałami w piersi. Zamordowany był dyrektorem północnej filii Irackiego Przedsiębiorstwa naftowego. Jakiś czas wcześniej mówił on swoimk przyjaciołom, że członkowie Demokratycznej Partii Kurdystanu grozili mu, domagając się, by zwolnił się z pracy i przystąpił do partii kurdyjskiej.

Michael Siron

Źródło: Christian Iraq;
Zinda

17 października, 2005 – Tikrit, północny Bagdad
Grupa terrorystów zaatakowała rodzinę asyryjską, zaijając Junana Gariba. Jego żona i szwagier odnieśli poważne rany. Junan mieszkał w Syrii z powodu trudnej sytuacji w Iraku. Niedawno powrócił i zamieszkał u krewnych w wiosce niedaleko turecko-irackiej granicy.
Źródło: Ankawa

17 października, 2005 – Bagdad, Irak
A group of armed men entered the apartment of Nomat’eel Hasra, an Assyrian woman living in the New Bagdad district, in Eastern Bagdad, killing her.
Źródło: Elaf

22 września, 2005 – Bagdad, Irak
W dzielnicy Nowy bagdad irackiej stolicy, terroryści ostrzelali ciężarówkę z sześcioma ochroniarzami asyryjskimi, którzy mieli chronić Pascale Warda Eszo, byłego ministra migracji Iraku, Asyryjczyka. Zginęli ochroniarze: dwaj bracia z Dehe, Daniel Nissan Filipos, 27 lat, i Ninos Nissan Filipos, 30 lat, a także Mahir Muneb Hanna, 27 lat, z Telkepe, oraz Jan Juchana Dawid, 30 lat, z miejscowości Dawedeja. Dowódca, Nabil Matti, został poważnie ranny.
Źródło: Zinda

26 sierpnia, 2005 – Bartella, Northern Irak
37-letni Nabil Akram Ammona (żonaty, dwoje dzieci) został zastrzelony strzałem w głowę, kiedy tankował na stacji benzynowej. Kiedy 55-letni Matti Szimon Zora Sha’ia (żonaty, czworo dzieci, próbował zabrać Ammona do szpitala, bojówkarze z Demokratycznej Partii Kurdystanu zastrzelili go również.

Źródło: Zahrira

14 sierpnia, 2005 – dzielnica Dora, Bagdad, Irak
Aiad Dawud Gergis został zastrzelony, kiedy jechał samochodem do pracy.
Źródło: Associated Press

11 sierpnia, 2005 – Kirkuk, Irak
Sa’ad Fuzi został porwany z hotelu Sonobor przy ulicy al-Muhafada w Kirkuku. Jego ciało z ranami ciętymi zostało później porzucone na ulicy Kornisz. Sa’ad miał 29 lat i pracował jako inżynier w Północnej Spółce Naftowej.
Źródło: Zahrira

9 sierpnia, 2005 – Bagdad, Irak
W dzielnicy Dura w Bagdadzie (al-Mekanik), 22-letni Sargon Eszo został zastrzelony niedaleko kościoła Mar Zaia, kiedy kupował owoce.
Źródło: Zahrira

8 sierpnia, 2005 – Mosul, Irak
29-letnia studentka akademii sztuk pięknych Anita Theodoros Hardżo została porwana w dzielnicy al-Zohur, kiedy szła do kafejki internetowej. Jej zwłoki zostały znalezione na cmentarzu w Akkab.
Źródło: Zahrira; qenneshrin.com

4 sierpnia, 2005 – Mosul, Irak
Uzbrojeni mężczyźni porwali dr. Noela Petrosa Szammasa Matti’ego, 42 lata, i jego brata Amara. Dr Matti urodził się w wiosce Bartilla. Jego zwłoki rzucono na poboczu drogi na północ od Mosulu. Jego brata uwolniono po zapłaceniu 50 tys. USD okupu. Dr Matti (żonaty, dwie córki) był wykładowcą w instytucie Medycyny na uniwersytecie w Mosulu i prowadził aptekę.
Źródło: Zahrira; Ankawa

22 lipca, 2005 – Bagdad, Irak
Według policji i ekspertów medycznych, w wyniku ostrzału samochodu z nowożeńcami zginęła panna młoda, 22-letnia Salai, a rany odniósł pan młody, 24-letni Wisam Abdul Wahad, kierowca Marcel Iszo oraz matka panny młodej.
Źródło: Zinda z dnia 23 lipca 2005

16 lipca, 2005 – Habbania, Ramadi, Irak
Wystrzelono pocisk do budynku kościoła asyryjskiego w Habbanii, Ramadi.
Źródło: Christian Iraq

7 lipca, 2005 – Bagdad, Irak
Asyryjski chrześcijanin, właściciel sklepu monopolowego, został zastrzelony przed własnym sklepem w dzielnicy al-Karrada w centrum Bagdadu.
Źródło: Iraqi News

3 lipca, 2005 – Bagdad, Irak
Junadam Juchana Szimun, 42 lata, został zamordowany z pobudek religijnych. Ranny został też jego syn. Pan Szimun był zonaty i miał dwóch synów i córkę.
Źródło: Assyrian Democratic Movement Weekly News

2 czerwca, 2005 – Kirkuk, Irak
Samochód-pułapka wybuchł w asyryjskiej dzielnicy Arafa. Zginął 5-letni Randy Robert Alexin, który przejeżdżał z rodzicami samochodem, zginął, a rodzice zostali ranni. Pogrzeb odbył się w kościele św. Jerzego w dzielnicy Almas.
Źródło: Ankawa

1 czerwca, 2005 – Mosul, prowincja Niniwy, Irak
Gassan Fahmi, 28 lat, właściciel zakładu “Ghassan’s D.J. and Recording” w dzielnicy al-Zuhur, został porwany z własnego zakładu przez nieznanych sprawców. Po dwóch godzinach zwrócono jego zwłoki.
Źródło: Ankawa

18 maja, 2005 – Mosul, prowincja Niniwy, Irak
Laith Zuhair Gibrail Hudi, 28 lat, zginął, kiedy rakieta trafiła w jego dom w dzielnicy al-Sukkar w Mosulu. Jego matka została ranna licznymi odłamkami, które utkwiły w jej ciele. Znajduje się w szpitalu w stanie krytycznym.
Źródło: Ankawa

24 kwietnia, 2005 – Dora, Bagdad, Irak
Iszak Habib Kola, 52 lata, pochodzący z Alkosz, został zastrzelony we własnym domu. Pracował w branży medycznej od 25 lat, pomagając innym. Był żonaty i miał czworo dzieci.
Źródło: Ankawa

27 marca, 2005 – Mosul, Irak
Kifah Mattai Ibraham został porwany 3 marca 2005 r. Jego zwłoki znaleziono w Mosulu po 24 dniach. Miał 43 lata, był żonaty, miał własny zakład produkcyjny w Mosulu.
Źródło: Ankawa

23 marca, 2005 – Dora, Bagdad, Irak
Karim Elia Abuna, Asyryjczyk pochodzący z Alkosz, został zamordowany w dzielnycy Dora w Bagdadzie. Uzbrojeni mężczyźni weszli do jego sklepu i wystrzelili do niego pięć naboi.
Źródło: ankawa.com

15 marca, 2005 – Basra, Irak
Około 30 członków Mugtada al-Sadr (Armii al-Mahdi’ego) zaatakowało grupę studentów uniwersytetu w basrze, którzy mieli piknik w parku al-Andalus. Chrześcijańscy studenci zostali pobici kijami „w imię islamu”. Zahra Aszor została zabita, a 15 innych odniosło ciężkie obrażenia. Kiedy jeden z kolegów chciał pomóc Zahrze, został zastrzelony. Co najmnie 20 studentów porwano i zabrano do siedziby Sadra w al-Tuwaisa „na przesłuchanie”. Studentom odebrano kosztowności, biżuterię, telefony komórkowe, a także bandyci zniszczyli magnetofon i taśmy z asyryjskimi nagraniami. Oficjalnym powodem ataku było to, że studenci słuchali muzyki, a dziewczyny nie miały na sobie hidżabów zakrywających twarz.
Źródło: Ankawa

16 marca, 2005 – Kirkuk, Irak
Iracka Agencja Informacyjna doniosła, że generał Wael Jusif Jakub, inżynier z Telkepe, został zamordowany w drodze powrotnej z Bagdadu do domu. Świadkowie widzieli uzbrojonych mężczyzn, którzy otoczyli samochód generała i zastrzelili go. Generał był rzecznikiem Asyryjczyków w Departamencie Spraw Wewnętrznych Policji w Kirkuku i odpowiadał za otwarcie tego oddziału policji po upadku reżimu Saddama Husajna. Dobrze znany w społeczności chrześcijańskiej, generał był diakonem Kościoła Chaldejskiego (będącego w unii z Rzymem) w Kirkuku. Ostatnio generał Jakub otwarcie krytykował Kurdów, przywłaszczających mienie w Kirkuku. Miał żonę i dwie córki. Odpowiedzialność za morderstwo wzięło na siebie ugrupowanie islamistyczne Ansar al-Sunna.
Źródło: Zinda, nr 3/16/2005; Iraqi News