Iracki prezydent gratuluje wyzwolenia Mosulu

Prezydent Iraku Fuad Masum złożył gratulacje narodowi irackiemu z powodu pełnego wyzwolenia wschodniej części Mosulu, największego ośrodka Państwa Islamskiego w Iraku. Masum nazwał to „historycznym zwycięstwem”, po którym ISIS wycofało się na zachodni brzeg rzeki Tygrys.

Wyzwolenie Mosulu nastąpiło po ok. 100 dniach walk. Dowódcy wojsk irackich mają nadzieję, że niedługo rozpocznie się ofensywa na część zachodnią, pozostającą w rękach Państwa Islamskiego. Oczekuje się, że walki tutaj będą jeszcze trudniejsze, ponieważ w rękach ISIS jest ponad 750 tysięcy cywilów używanych jako żywe tarcze. Wewnątrz Państwa Islamskiego jednak są poważne konflikty znacznie osłabiające ISIS.

Od października 2016 r., kiedy rozpoczęto walkę o Mosul, ok. 189 tys. cywilów straciło dach nad głową. Chrześcijanie, którzy musieli uciekać z miasta ratując życie, chcą wrócić, ale nie wiadomo, czy powrót będzie możliwy. Ok. 40 tys. dzieci muszą wznowić naukę nadrabiając straty spowodowane edukacją Państwa Islamskiego, które uczyło już od pierwszej klasy podstawówki, jak należy dokonywać ataków samobójczych mordując ludzi dla Allaha.