Turcja zbombardowała chrześcijańskie zabytki w Syrii

Niestety, chrześcijanie Wschodu od kilkunastu wieków doświadczają takiego właśnie traktowania: kiedy muzułmanie tłuką się z muzułmanami, zawsze chrześcijanie muszą ucierpieć. W ten sposób muzułmanie – którzy z założenia powinni zwalczać chrześcijan – mają wymówkę wobec Allaha, że choć walkę toczyli z muzułmanami, to chrześcijanom przynajmniej utrudnili życie.

Jak informuje Syryjska Arabska Agencja Informacyjna, w czasie nalotów na cele znajdujące się w regionie Aleppo, tureckie lotnictwo zbombardowało stanowisko archeologiczne Brad (inaczej: Barad) leżące w pobliżu miasta Afrin (na północ od Aleppo). Zniszczono wiele zabytkowych budynków, m.in. grobowiec św. Marona i kościół św. Julianosa. Ten ostatni, zbudowany pod koniec VI w., należał do najstarszych budynków kościelnych na świecie.

Stanowisko Brad jest miejscem, gdzie znajdują się pozostałości po wielu kościołach bizantyjskich, a także pogańska świątynia, łaźnia, budynki mieszkalne i cmentarz. Obiekty te datowane są na II-III wiek po Chr., kiedy w regionie panowali Rzymianie. Od 2011 r. Brad wpisano na lsitę światowego dziedzictwa UNESCO.

Należy dodać, że lotnictwo tureckie zbombardowało też inne stanowiska archeologiczne i obiekty zabytkowe. Czego nie zdołali uczynić bojówkarze ISIS, dopełnia „cywilizowana” Turcja