Agencja Iraqi News podaje, że w sobotę 22 października 2016 r. wojska irackie wkroczyły do centrum miasta Tell-Keppe wyzwalając dzielnice Somer oraz al-Askari spod władzy Państwa Islamskiego.
Tell-Keppe było niegdyś największym miastem Chaldejczyków (Asyryjczyków), obecnie przylega bezpośrednio do Mosulu. Asyryjska nazwa Tell-Keppe oznacza „Wzgórze kamieni”, a nazwa nawiązuje do położenia miasta na wzgórzu powyżej ruin starożytnej Niniwy. Mimo że prowadzenie wykopalisk jest tutaj utrudnione, w Tell Keppe odkryto ślady irygacji zbudowanej przez króla Sennacheryba (705-681 przed Chr.), i nawet ceramikę datowaną na rok ok. 2000 przed Chr. Oprócz licznych ruin starożytnych kościołów i klasztorów, w Tell Keppe jest 5 starych kościołów i jeden nowy, bardzo duży.
Miasto przeżyło niejedną katastrofę z powodu najazdów mongolskich, perskich i kurdyjskich. Mongołowie zniszczyli miasto dwukrotnie: w 1436 i 1508 r. Tragiczny los Tell-Keppe dzieliły inne chrześcijańskie miasta Asyryjczyków: Teleskuf, Elkosz, a także klasztor Rabban Hurmizd (obecnie ponownie zdewastowany przez ISIS). W 1743 r. król perski Nader Szach zaatakował Tell-Keppe, Karamles, Bachdidę, Bartellę i inne asyryjskie miasta. Wymordowano tysiące ludzi, i tylko ci, którym udało się schronić w górach, ocaleli. W 1833 r. kurdyjski władca Merkor zaatakował Tell-Keppe i Elkosz zabijając wszystkich mężczyzn i uprowadzając do niewoli kobiety i dzieci, paląc i niszcząc wszystko, czego nie zdołał zabrać ze sobą (więcej o wyczynach Kurdów można przeczytać w serii artykułów „Pamięci męczenników asyryjskich”).
Już przed wkroczeniem ISIS Tell Keppe zostało w większości zislamizowane: na ok. 25 tys. mieszkańców na początku XXI w. mieszkało tu zaledwie kilkuset chrześcijan Asyryjczyków. Większość chrześcijan została zmuszona do opuszczenia swoich domostw i schronienia się przed przemocą muzułmańską na uchodźstwie, przeważnie w USA (Detroit i San Diego). Od 2014 r. Tell-Keppe znajdowało się pod panowaniem ISIS zarządzane przez namiestnika Kalifatu – Wali. Ów namiestnik zginął w czasie nalotu irackiego lotnictwa.
Chaldejski Patriarcha odwiedził pięć wyzwolonych miast asyryjskich
Krzyż wzniesiony w chrześcijańskiej miejscowości nieopodal Mosulu