Błogosławionego roku Pańskiego 2018!

Życzymy naszym przyjaciołom błogosławionego Nowego Roku 2018ܫܰܢ̱ܬܳܐ ܒܪܺܝܟ݂ܬܳܐ! Szato bricho!

Tradycyjnie Asyryjczycy obchodzą Nowy Rok na wiosnę 1 dnia miesiąca nisan, jednak od pierwszych wieków chrześcijaństwa korzystają również z kalendarza chrześcijańskiego. Obok wielu dramatycznych i trudnych wydarzeń roku 2017 Asyryjczycy mogli doświadczyć radości ze zwycięstwa nad Państwem Islamskim w Syrii i Iraku, co dało im możliwość po trzech latach powrócić do swoich zdewastowanych miast i domostw i zacząć odbudowę. Ponad 3 tysiące osób jest wciąż zaginionych, po tym, jak zostali uprowadzeni i uwięzieni przez ISIS w samym tylko regionie Mosulu. Są informacje o 133 masowych pochówkach, z których odnaleziono zaledwie kilka. Szacuje się, że 11-13 tysięcy osób, w większości Jezydów, zostało zamordowanych i zagrzebanych lub zakopanych żywcem.

W irackiej miejscowości Tel Kepe, niegdyś w 100% chrześcijańskiej, odbywają się rozprawy sądowe nad osobami zaangażowanymi w działalność Państwa Islamskiego, podaje AINA.org. Przychodzą tu również chrześcijanie w nadziei uzyskania jakichkolwiek informacji o swoich zaginionych bliskich. Dziennie odbywa się około 100 rozpraw, a od początku działalności w marcu 2017 r. sędziowie wydali ponad 15000 orzeczeń. W 60% przypadków oskarżonych uznano za winnych popełnionych przestępstw.

Niestety, Kurdowie ukazywani na Zachodzie jako obrońcy i sojusznicy Asyryjczyków, stanowią kolejne zagrożenie dla nich. Próby utworzenia Kurdystanu w Syrii oraz oszukane referendum w Iraku pokazują, że zagrożenie jest bardzo poważne, i w dodatku niedostrzegane przez międzynarodową społeczność.

Miejmy nadzieję, że chrześcijanie w Iraku i Syrii będą mogli w tym roku powrócić do normalnego życia. Módlmy się za nich i wspierajmy ich materialnie, jeśli tylko mamy ku temu możliwość. Prosimy szczególnie o wspieranie fundacji Orla Straż, która niesie realną pomoc chrześcijanom odbudowując ich miasta i nie czerpiąc żadnych korzyści materialnych z tej działalności. O pomoc dla chrześcijan z miasta Karakosz (Bachdida) apeluje m.in. Witold Gadowski na swoim vlogu „Komentarz tygodnia”. Pomoc jest oferowana za pośrednictwem Fundacji „Orla Straż” założonej przez byłego wojskowego Bartosza Rutkowskiego, który wspiera chrześcijan w Iraku od 2015 r. Bez naszej pomocy chrześcijaństwo Iraku przestanie istnieć!