John Nimrod – Asyryjczyk, amerykański senator

W niedzielę 4 stycznia 2009 r. w wieku 86 lat zmarł Senator John Nimrod. Był on senatorem stanu Illinois, przez 11 lat piastował stanowisko Sekretarza Generalnego Światowego Zrzeszenia Asyryjczyków oraz organizacji Narodów i Ludów Niereprezentowanych. Długo po tym, jak John Nimrod przestał być senatorem, w środowiskach Asyryjczyków znany był jako „Senator”. Był członkiem jednej z pierwszych delegacji asyryjskich, które przybyły do Iraku po obaleniu reżimu Saddama Husajna.

W czasie swojej działalności Nimrod niestrudzenie jeździł po świecie, walcząc o prawo Asyryjczyków na własne państwo w dolinie Niniwy. Znany był również jako oddany chrześcijanin, który uważał wiarę swojego narodu, pierwszego w historii chrześcijańskiego narodu, za jego największą siłę.

Nawet wiek i choroby nie wstrzymały jego oddanej pracy. Kiedy już nie mógł osobiści nigdzie jechać i brać udziału w spotkaniach, kontynuował doradzanie i wspomagał wiele projektów, prowadzonych przez Asyryjczyków.

John Nimrod urodził się w Chicago, do którego przeprowadzili się w latach 20. XX wieku jego rodzice z trójką dzieci. Wcześniej mieszkali oni w regionie, należącym obecnie do Iranu. John ukończył szkołę Lake View i rozpoczął studia w Northwestern University, kiedy wybuchła druga wojna światowa. W czasie wojny jako żołnierz walczył w Europie, a ponownie wrócił do wojska w czasie wojny koreańskiej. Powrócił z niej ze stopniem kapitana.

W roku 1950 John Nimrod ukończył uniwersytet, i jako inżynier pracował w przemyśle. Po okresie pracy w polityce, pracował na rynku nieruchomości. Przez cały czas udzielał się w działalność na rzecz Asyryjczyków na całym świecie, przede wszystkim tych zmuszonych do uchodźstwa.

W chwili śmierci John Nimrod miał dwóch synów i dwie córki, sześcioro wnuków i troje prawnóków.

źródła: journalchretien.net oraz chicagotribune.com