Rząd Syrii całkowicie odrzucił jakąkolwiek perspektywę autonomicznych rządów kurdyjskich, podaje Asyryjska Agencja Informacyjna. Nie zgodził się też na wszystkie propozycje zmian w konstytucji Syrii przedłożone przez Rosjan na spotkaniu w Astanie. Rosja sugerowała decentralizację Syrii i utworzenie tzw. „społeczeństw ludowych”, a także zrównanie praw języków kurdyjskiego i arabskiego.
Właściwie takie rozwiązanie nie pasowało też Kurdom. Przedstawiciele Demokratycznej Partii Jedności (Democratic Union Party – PYD) uważają, że tylko pełna federalizacja jest do przyjęcia.
Oprócz tego rosyjska propozycja zawierała ograniczenia władzy prezydenckiej, m.in. nie dając możliwości ponownego wybrania po siedmiu latach kadencji.
Media syryjskie podają, że rzecznik rządu Syrii Baszar Dżaafari powiedział: „Kwestia federalizmu będzie rozstrzygnięta przez wszystkich Syryjczyków, a nie przez pojedynczą grupę”, mając na myśli Kurdów. Według niego, Kurdowie muszą zrezygnować z tego pomysłu.
Warto przy tym przypomnieć, że od chwili pojawienia się Kurdów na arenie politycznej w okresie podbojów islamskich, ich rola i osiągnięcia sprowadzały się przeważnie do masakr ludności chrześcijańskiej.
Utworzenie „Syryjskiego Kurdystanu” oznacza koniec chrześcijaństwa w Syrii