Zapomniani Bracia – recenzja książki

Napisał ją, nieżyjący już niestety, profesor Andrzej Flis (wraz z doktor Beatą Kowalską), założyciel Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji. To była osoba, którą rzeczywiście fascynowało to, co robił i która rzeczywiście pracowała wśród ludzi oraz kochała nauczać. Jednym z projektów profesora Flisa był właśnie projekt „Zapomniani Bracia”. Pomimo że sam miał do chrześcijaństwa i katolicyzmu stosunek co najmniej.. chłodny, stworzył jeden z najciekawszych projektów dotyczących historii chrześcijaństwa.

Pomiędzy rokiem 1998 oraz 2000 profesor Flis wraz ze współpracownikami (głównie z doktor Beatą Kowalską, niestety nie znam dokładnych  wewnętrznych ustaleń tego projektu i pełnego składu osób) postanowili przeprowadzić cykl wypraw badawczych w rejony Bliskiego Wschodu i odnaleźć małe (to znaczy teraz już małe) wspólnoty chrześcijańskie rozrzucone po całym rejonie.

Książka przenosi nas w pierwsze wieki chrześcijaństwa, do czasów zażartych i płomiennych doktrynalnych sporów o naturę Chrystusa (w które angażowały się całe społeczności, całe Cesarstwa), do czasów, kiedy Rzym był jeszcze dziurą jeśli chodzi o chrześcijaństwo, zaś na mapie błyszczały dumnie inne miasta przodujące w rozwoju doktryny chrześcijańskiej: Aleksandrii, Edessy, Antiochii. Do czasów, kiedy jeden z kościołów, kościół nestoriański, rozprzestrzenił się od Azji Mniejszej aż po Chiny. Do czasów pierwszych klasztorów czy słynnych pustelników (na przykład Szymona Słupnika, który jak można zgadnąć, większość swojego życia spędził na słupie).

Niesamowita lektura, która łączy przeszłość z teraźniejszością.

Dla wszystkich, którzy interesują się historią kultury i historią chrześcijaństwa. Zwłaszcza, że napisana z perspektywy osoby świeckiej, socjologa i kulturoznawcy, co jest bardzo ciekawym punktem widzenia.

Czytaj cały tekst i obejrzyj filmik na stronie Klaudyna Hebda

https://www.gandalf.com.pl/b/zapomniani-bracia/

Lahmo d-haje – chleb życia

Chwalebna karta z historii chrześcijaństwa asyryjskiego: najstarszy kościół w Azji Środkowej

W tym języku mówił Pan Jezus Chrystus!