Asyryjczycy bojkotują konferencję ONZ planującą przekazanie Doliny Niniwy Kurdom

Uznanie wyczynów Państwa Islamskiego za ludobójstwo “jest ważne, ponieważ, jeśli państwa uznają za ludobójstwo to, co się działo pod panowaniem ISIS, są zmuszone do podjęcia działań” – powiedział Pieter Omtzigt, członek Rady Europy z ramienia Holandii. “To oznacza, że państwa muszą co najmniej powstrzymać bojówkarzy [ISIS], ponieważ w tej chwili, po raz pierwszy od lat 40. [czyli od czasów II wojny światowej], obywatele 28 krajów UE uczestniczą w ludobójstwie, [w tym obywatele Polski] a my wszyscy o tym wiemy”.

Formalnie konferencja pod nazwą „Przyszłość dla chrześcijan Iraku” (28-30 czerwca 2017 r.) ma na celu zapewnienie możliwości powrotu do Doliny Niniwy wszystkich wypędzonych stamtąd rodzin. Organizator konferencji, Lars Adaktusson, szwedzki członek Palramentu UE, zaprosił do Brukseli 60 ważnych osób, w tym przedstawicieli rządu Iraku i Autonomii Kurdyjskiej, a także przedstawicieli Kościołów z Unii Europejskiej i USA.

Jednakże Asyryjski Kościół Wschodu zbojkotował konferencję, dlatego że nie zaproszono do udziału w niej wielu organizacji, oraz dlatego, że jej agenda bardziej odpowiada interesom kurdyjskich przywódców niż miejscowej ludności. Władze Irackiego Kurdystanu bowiem chcą przejąć kontrolę nad Doliną Niniwy, gdzie w rzeczywistości Kurdów jest niewiele – podaje AINA.org.

Do bojkotu dołączyły również: Kościół Chaldejski, Asyryjski Ruch Demokratyczny (Assyrian Democratic Movement), Partia Synowie Mezopotamii (ابناء النهرين Abnaa Alnahrain) oraz Asyryjska Partia Patriotyczna (Assyrian Patriotic Party „Atranaia” ܓܲܒܵܐ ܐܲܬܪܵܢܵܝܵܐ ܐܲܬܘܼܪܵܝܵܐ).

Kurdowie nie bardzo zwalczają ISIS

Dziwne powiązanie Kurdów z Państwem Islamskim

Dlaczego Turcy i Kurdowie wymordowali miliony chrześcijan?