Kurdowie usuwają asyryjskich burmistrzów

Asyryjska Agencja Informacyjna podaje, że 3 sierpnia władze tzw. Irackiego Kurdystanu usunęły Asyryjczyka Basima Bello ze stanowiska burmistrza asyryjskiej miejscowości Tel Kepe. Usunięcie odbyło się niezgodnie z prawem obowiązującym zarówno w całym Iraku, jak i w regionie nazywanym Kurdystanem. Trzy tygodnie wcześniej dokładnie tak samo nielegalnie Kurdowie usunęli ze stanowiska burmistrza miasta Alkosz (Alqosh) innego Asyryjczyka, Fayeza Abeda Jawahre’go (zob. AINA 2017-07-21, 2017-07-28). Obydwu nielegalnych akcji dopuścił się Basil al-Keke, Kurd będący przewodniczącym Rady Prowincji Niniwy (Nineveh Provincial Council), kontrolowanej przez Kurdów.

W przypadku burmistrza Jawahre’go, na jego miejsce wyznaczono Asyryjkę Larę Yousif, jednak mieszkańcy miasta Alkosz nie zaakceptowali tego, ponieważ pani Yosif należy do Demokratycznej Partii Kurdystanu (Kurdistan Democratic Party – KDP), która nie reprezentuje interesów Asyryjczyków. 20 lipca 2017 r. odbyła się wielka demonstracja mieszkańców Alkosz protestujących przeciwko posunięciom kurdyjskich władz.

Miasto Alkosz jest zamieszkałe przez Asyryjczyków od co najmniej 1500 lat. Nawet holenderski parlament wyraził niepokój z powodu marginalizacji Asyryjczyków przez kurdyjskie władze. Pan  D. Dabbous powiedział: Alkosz znajduje się w sercu regionu zamieszkałego głównie przez Asyryjczyków. Jest symbolem asyryjskiej tożsamości”.

Kurdowie burzą nadzieję Asyryjczyków na Autonomię

Asyryjska autonomia w Iraku szansą na normalność

Kurdowie kontynuują wyrugowanie Asyryjczyków