Asyryjka została ministrem w Iraku

Jak informuje SyriacPress, Premier Iraku Mustafa al-Kadhimi ukończył formowanie rządu. Asyryjka Eva Faeq Yaqoob Jabro (na zdjęciu powyżej) otrzymała w nim stanowisko ministra w Ministerstwie Migracji i Uchodźstwa. Pani Eva Yaqoob urodziła się w Mosulu w 1981 r., ukończyła studia z mikrobiologii w Basrze. Pracowała w wielu stowarzyszeniach niosących pomoc humanitarną.

Stanowisko nie jest bynajmniej „wygodnym stołkiem”. W Iraku wciąż setki tysięcy obywateli mają status wewnętrznych uchodźców, którzy musieli opuścić swoje domostwa w regionach Sindżar czy Dolina Niniwy. Ci ludzie potrzebują bezpieczeństwa i najbardziej podstawowych środków do życia.

Kurdyjski Rejon Autonomiczny w Iraku jest miejscem schronienia dla większości tych uchodźców, szczególnie Asyryjczyków z Mosulu i z Doliny Niniwy. Oprócz tego w Północnym Iraku znalazło schronienie ponad 200 000 uchodźców z Syrii.

Liczba Asyryjczyków, w większości należących do Kościoła Chaldejskiego, przed inwazją amerykańską w 2003 r. wynosiła ok. 1,5 mln. Obecnie nie ma żadnych wiarygodnych oficjalnych danych, ale szacuje się, że pozostało ich w Iraku nie więcej niż 350 tys.

Polecamy również:

Zdeptany krzyż – kurdyjski prezent na Boże Narodzenie

Asyryjczycy otworzyli szkołę w irackim mieście Bachdida

Koło Mosulu odkryto pochówek pomordowanych chrześcijan

Szyicki szejk nawołuje do zwalczania chrześcijan w Iraku

Asyryjczycy łączą wysiłki z Jezydami w celu utworzenia Autonomii