Asyryjczycy otworzyli szkołę w irackim mieście Bachdida

Na zdjęciu: 11-letnia Asyryjka While Basma trzyma swój rysunek – mapę Iraku z gałązkami palmy, symbolizującymi pokój. Powiedziała dziennikarzom: „Moim marzeniem jest, żeby w naszym kraju był pokój”.

Jak informuje Premier.org.uk, w chrześcijańskim mieście Bachdida (Karakosz) po czteroletniej przerwie została otwarta szkoła podstawowa. Kiedy w 2014 r. Państwo Islamskie zajęło Bachdidę, budynek szkoły św. Józefa został przerobiony na bazę wojskową. Tysiące dzieci chrześcijańskich wraz z rodzinami były zmuszone do ucieczki i znalazły schronienie w pobliskim Erbilu, poza zasięgiem ISIS. Po wyzwoleniu Bachdidy w 2016 r. powracający mieszkańcy znaleźli szkołę splądrowaną i w ruinie.

Dzięki wsparciu organizacji Open Doors i innych, szkoła została odbudowana i przyjęła już 130 uczniów. Są plany rozbudowy podstawówki oraz utworzenia szkoły średniej już w przyszłym roku. Przełożony szkoły ks. Ammar Siman powiedział: „Jeśli uczniowie otrzymają dobre wykształcenie, będą mogli zostać przywódcami, lekarzami, inżynierami w wielu miejscach Iraku, i będą mogli wnieść dobre zmiany w swoim mieście Karakosz. Dlatego potrzebujemy zainwestować w edukację”.

Dla porównania, edukacja koraniczna wykształciła całe mnóstwo bojówkarzy ISIS, których wkład w rozwój Iraku jest niestety dobrze znany.

25 tys. Asyryjczyków wróciło do swojego miasta Bachdida w Iraku

Kurdowie burzą nadzieję Asyryjczyków na Autonomię

Mali Asyryjczycy, wielcy bohaterowie wiary

Kurdystan nie jest dla Asyryjczyków