Wizyta Arcybiskupa Musy w Mosulu

Asyryjska Agencja Informacyjna AINA.org podaje, że w sobotę 6 czerwca 2020 r. iracki arcybiskup Nadżib Michael Musa odwiedził miasto Mosul, położone w pobliżu ruin starożytnej asyryjskiej stolicy Niniwy. W 2014 r. Państwo Islamskie zajęło Mosul, usuwając z niego chrześcijan i wprowadzając terror, niszcząc wszystko, co nie pasowało do ich ideologii, tak że dotychczas miasto nie jest w stanie podźwignąć się z ruiny. Walki o wyzwolenie Mosulu trwały od listopada 2016 r. aż do stycznia 2017 r., a bezpieczeństwa i infrastruktury nie udało się odbudować w mieście do dziś. Poniżej zdjęcie mosulskiego kościoła al-Tahira, zrobione w grudniu 2019 r.

Bojówkarze ISIS zniszczyli wiele innych zabytków i obiektów chrześcijańskich, w tym klasztor św. Eliasza w okolicach Mosulu, który funkcjonował od VI w. Innym zabytkiem Mosulu był kościół dominikański, nazywany Łacińskim (اللاتين) lub „Kościołem zegara” (كنيسة الساعة), uważany za „ikonę miasta”, ukazany na zdjęciu na początku tego artykułu. Zbudowali go Dominikanie w 1870 r., jak informuje Wikipedia, dzięki uzyskaniu pomocy militarnej od Napoleona III po masakrach w 1860 r., kiedy w Mosulu zginęło ponad 4000 chrześcijan. Budynek ucierpiał już w czasie wojny w 2006 r., ale Państwo Islamskie zniszczyło go doszczętnie.

Jednak najgorsza rzecz, która im się udała, to zburzenie dobrosąsiedzkich relacji i wzajemnego zaufania wśród mieszkańców Mosulu. Chrześcijanie zostali zdradzeni przez muzułmańskich sąsiadów, którzy skorzystali z wprowadzenia terroru przez Państwo Islamskie i chętnie wcielali w życie zalecenia Mahometa dotyczące mienia i życia niewiernych. Na szczęście, są podejmowane konkretne wysiłki pojednawcze, np. muzułmanie odbudowują kościół w Mosulu, lecz jednocześnie słychać głosy nawołujące do mordowania chrześcijan, a mienie chrześcijańskie nadal jest nielegalnie zajmowane przez muzułmanów.

Dla chrześcijan Mosulu wizyta arcybiskupa Musy jest ważnym wydarzeniem. „Ta wizyta jest jednym ze świadectw obecności chrześcijan w Mosulu, że oni nie zostawili miasta i chcą uczestniczyć w jego odbudowie” – powiedział ks. Thabit Mekko, proboszcz chaldejskiej parafii w miejscowości Karemlasz (ܟܪܡܠܫw Dolinie Niniwy nieopodal Mosulu. Według niego, chrześcijanie muszą tu wrócić, ale obecna sytuacja nie sprzyja temu.

Polecamy również:

Chrześcijanie wracają do Mosulu, Watykan zamyka kościoły w Bagdadzie

Asyryjka została ministrem w Iraku

Zdeptany krzyż – kurdyjski prezent na Boże Narodzenie

Kościół w Iraku – odbudowany, ale prawie pusty…

Iracki chrześcijanin: podpalili mnie, ale nie spaliłem się